Dział: Tutorial


Bukmacherzy wywodzą się z Wielkiej Brytanii. Piłkarskie zakłady zaczęto tam przyjmować już w XIX wieku. Były to początkowo zakłady nieoficjalne, zawierane na trybunach stadionów, gdzie rozgrywał się mecz. W latach 80. XIX w. gazety w północnej Anglii zaczęły oferować konkursy typowania z nagrodami dla tych czytelników, którzy prawidłowo przewidzieli wynik spotkania.

Pierwsza oficjalna placówka bukmacherska powstała jednak dopiero w 1922 roku, a założył ją John Mores. Było to małe biuro w Liverpool, z kapitałem wynoszącym wówczas 150 funtów. John miał dwóch wspólników, nazwisko jednego z nich – Littlewooda — znalazło się na szyldzie firmy, który brzmiał „Littlewood Pools of Liverpool”. Początkowo ich interes kręcił się kiepsko, dopiero w latach 1926-27 biznes zaczął się rozwijać.

Początkowo firmy bukmacherskie oferowały klientom typowanie rozstrzygnięcia par meczów i wypłacały wygrane za trafienie zgodnie z regulaminem stopni wygranych, dzieląc pulę stawek na część przeznaczoną na wygrane. Do najbardziej znanych pierwszych bukmacherów angielskich należeli bukmacher William Hill i Ladbrokes.

W 1934 r. zaczęto obstawiać mecze piłkarskie w Szwecji. Szwedzi jako pierwsi wprowadzili metodę typowania systemowego na specjalnych blankietach. W połowie XX wieku zakłady bukmacherskie były już popularne w całej Europie. W Polsce piłkarskie zakłady wzajemne zaczęto przyjmować w 1956 roku.

Ciągły rozwój telekomunikacji i informatyki otwierał przed bukmacherami coraz to nowsze metody zawierania zakładów. Pierwsze zakłady z udziałem komputerów przyjęto w roku 1972 i miało to miejsce w Kanadzie. Oczywiście wraz z nowymi metodami rozwijała się i nadal się rozwija oferta firm bukmacherskich.

Powszechny dostęp do internetu przyczynił się przede wszystkim do wzmocnienia pozycji bukmacherów działających online, a tym samym bukmachera Sportingbet. Dziś spośród wielu firm, Sportingbet jest jedną z największych firm bukmacherskich w internecie oraz liderem w sektorze (według rankingu eGaming Power 50).

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)