Zapoznaj się z wszystkimi artykułami z działu ‘Tutorial’

Dział: Tutorial


Bukmacherzy wywodzą się z Wielkiej Brytanii. Piłkarskie zakłady zaczęto tam przyjmować już w XIX wieku. Były to początkowo zakłady nieoficjalne, zawierane na trybunach stadionów, gdzie rozgrywał się mecz. W latach 80. XIX w. gazety w północnej Anglii zaczęły oferować konkursy typowania z nagrodami dla tych czytelników, którzy prawidłowo przewidzieli wynik spotkania.

Pierwsza oficjalna placówka bukmacherska powstała jednak dopiero w 1922 roku, a założył ją John Mores. Było to małe biuro w Liverpool, z kapitałem wynoszącym wówczas 150 funtów. John miał dwóch wspólników, nazwisko jednego z nich – Littlewooda — znalazło się na szyldzie firmy, który brzmiał „Littlewood Pools of Liverpool”. Początkowo ich interes kręcił się kiepsko, dopiero w latach 1926-27 biznes zaczął się rozwijać.

Początkowo firmy bukmacherskie oferowały klientom typowanie rozstrzygnięcia par meczów i wypłacały wygrane za trafienie zgodnie z regulaminem stopni wygranych, dzieląc pulę stawek na część przeznaczoną na wygrane. Do najbardziej znanych pierwszych bukmacherów angielskich należeli bukmacher William Hill i Ladbrokes.

W 1934 r. zaczęto obstawiać mecze piłkarskie w Szwecji. Szwedzi jako pierwsi wprowadzili metodę typowania systemowego na specjalnych blankietach. W połowie XX wieku zakłady bukmacherskie były już popularne w całej Europie. W Polsce piłkarskie zakłady wzajemne zaczęto przyjmować w 1956 roku.

Ciągły rozwój telekomunikacji i informatyki otwierał przed bukmacherami coraz to nowsze metody zawierania zakładów. Pierwsze zakłady z udziałem komputerów przyjęto w roku 1972 i miało to miejsce w Kanadzie. Oczywiście wraz z nowymi metodami rozwijała się i nadal się rozwija oferta firm bukmacherskich.

Powszechny dostęp do internetu przyczynił się przede wszystkim do wzmocnienia pozycji bukmacherów działających online, a tym samym bukmachera Sportingbet. Dziś spośród wielu firm, Sportingbet jest jedną z największych firm bukmacherskich w internecie oraz liderem w sektorze (według rankingu eGaming Power 50).

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dział: Tutorial


Informacje wstępne

Bukmacherzy to firmy, które dzięki posiadanym licencjom i zezwoleniom oferują osobom dorosłym w odpowiednich punktach lub na stronach internetowych zawarcie zakładu na zdarzenia sportowe lub społeczno-polityczne.

Każdy bukmacher udostępnia swoim klientom tzw. ofertę kursową, w której zamieszcza listę dostępnych zdarzeń do typowania wraz z odpowiednimi kursami dla danych typów na dane zdarzenie (typ jest to wybór konkretnego rozstrzygnięcia danego zdarzenia sportowego). Współczynnik kursu pomocny jest przy wyliczaniu wygranej, gdyż wygraną stanowi iloczyn stawki wniesionej do zakładu i kursu na wybrany typ na dane zdarzenie sportowe.

Aby wnieść zakład należy wybrać z oferty bukmachera interesujące Cię zdarzenie — sportowe lub inne — wybrać typ na owe zdarzenie i wprowadzić stawkę na wnoszony zakład. Jeżeli wytypowany wynik okaże się trafny, bukmacher wypłaci Ci wygraną.

U bukmacherów naziemnych wygrana ta jest pomniejszana o 12% podatku. U bukmacherów przedstawionych w serwisie otrzymasz swoją wygraną w całości, ponieważ działają online i posiadają licencję na zawieranie zakładów w Wielkiej Brytanii, również na terenie wspólnoty UE (Polska), oraz w pozostałych krajach. Brak podatku od wygranych w znacznym stopniu zwiększa opłacalność zawierania zakładów właśnie u bukmacherów globalnych.


 

W jaki sposób powstają kursy w ofercie bukmacherskiej?

Kursy bukmacherów biorą się z porównania rywali, którzy mają rozegrać mecz lub konkurują ze sobą w inny sposób, np. w dziedzinie polityki. Opracowując ofertę kursową na dane zdarzenie, bukmacher szacuje prawdopodobieństwo każdego wyniku. Przykładowo dla meczu piłkarskiego określa prawdopodobieństwo: zwycięstwa gospodarzy, remisu, wygranej gości. W najprostszym przypadku może stwierdzić, że każdy wynik jest równie prawdopodobny i wynosi 33%. W ten sposób szacuje, jaka część graczy będzie skłonna postawić na każdy z możliwych wyników – w tym przypadku 1/3 graczy zagra na remis. Na podstawie oszacowanego wcześniej prawdopodobieństwa bukmacher oblicza maksymalny kurs, przy jakim opłaca mu się przyjmować zakłady.

kurs bez marży bukmachera = 1 / prawdopodobieństwo

Oczywiście bukmacherzy obniżają kurs o określony procent (marżę), czyli ich zysk z danego zdarzenia. W związku z tym obliczamy:

kurs z marżą = (1 / prawdopodobieństwo) * 0,95

W powyższym przykładzie marża (zysk) bukmachera wynosi 5% (stąd kurs bez marży pomnożony został przez 0,95). Niezależnie od wyniku spotkania bukmacher zarobi ok. 5% od postawionych na to zdarzenie stawek, a każdy bukmacher posiada inną marżę.

 

Zobaczmy teraz, jak będą się prezentować kursy na przykładowym meczu:

Schalke 04 – Wolfsburg

W tym spotkaniu bukmacher określił następujące prawdopodobieństwo danego wyniku:

a)  wygrana Schalke 04 = 50%

b)  remis = 30%

c)  wygrana Wolfsburg = 20%

Zakładamy, że marża bukmachera wynosi: 5% Kursy na dane wyniki będą wyglądać następująco:

kurs na Schalke 04 = (1/0,5) x 0,95 = 1.90

kurs na wynik remisowy = (1/0,3) x 0,95 = 3.17

kurs na wygraną Wolfsburg = (1/0,2) x 0,95 = 4.75

 

Tak właśnie powstaje oferta kursowa u bukmachera. U większości z nich kursy dotyczące danego wydarzenia różnią się nieznacznie: w zależności od oszacowanego prawdopodobieństwa oraz od marży firmy bukmacherskiej. Najatrakcyjniej przedstawiają się zazwyczaj kursy u bukmacherów działających w internecie, a to dzięki niższym kosztom prowadzenia działalności (nie muszą utrzymywać wielu placówek oraz licznej grupy pracowników).

Jak obliczana jest wygrana zakładu bukmacherskiego?

Ogólnie ujmując, wygrana z trafnie wytypowanego zakładu bukmacherskiego zależna jest od kursu zakładu, a także stawki, jaką postanowisz wnieść do zakładu. Wygraną stanowi iloczyn kursu oraz stawki danego zakładu. Pamiętaj też, że wygrywając u bukmacherów globalnych identyczny zakład jak u bukmachera naziemnego, otrzymasz wyższą wygraną, ponieważ bukmacherzy globalni nie muszą potrącać z niej 12% podatku. Zawierając zakłady online, zawsze możesz też liczyć na atrakcyjne kursy.

U bukmachera internetowego:

WYGRANA = KURS x STAWKA

U bukmachera naziemnego:

WYGRANA = KURS x STAWKA x 0,88*

*ze względu na 12-procentowy podatek należy wygraną pomnożyć przez 0,88 (wygraną stanowi 88% stawki).

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dział: Tutorial


Kursy informują nas o wysokości ewentualnej wygranej. Należy pamiętać, że im wyższy kurs, tym mniejsze jest, według ustaleń bukmachera, prawdopodobieństwo wystąpienia danego wyniku.

Wyróżniamy trzy rodzaje prezentacji kursu w firmach bukmacherskich:

  • dziesiętny (decimal) np. 1.4 (używany głównie w Europie)
  • brytyjski (fraction) np. 2/5
  • amerykański (moneyline) np. -250

Najpopularniejszym systemem przedstawiania kursów stosowanym w Europie, a również u polskich bukmacherów, jest standard dziesiętny.

Na poniższym przykładzie wyraźnie widać, jak może wyglądać ten sam kurs w zależności od tego, w którym systemie zostanie zaprezentowany:

MECZ BRAZYLIA REMIS POLSKA
kursy europejskie: 1,40 3,75 5,00
kursy brytyjskie: 2/5 11/4 4/1
kursy amerykańskie: -250 + 275 +400

 

Kursy europejskie i wyliczanie wygranej:

Kurs europejski ma postać liczby dziesiętnej, np. 1.4 lub 2.4 itp. Wygrana wyliczana jest, mnożąc wniesioną stawkę przez kurs. Załóżmy, że typujesz Brazylię jako zwycięzcę meczu oraz, że stawka na zakład wynosi 200 zł. Wygraną w systemie dziesiętnym oblicza się następująco:

1.4 x 200 zł = 280 zł

W powyższym przykładzie przyjęliśmy, że typujesz zakład u bukmachera internetowego i otrzymujesz 100% wygranej (nie pomniejszonej o 12% podatku, tak jak ma to miejsce u bukmacherów naziemnych).

Z kolei zysk z wygranego zakładu obliczamy według poniższego wzoru:

wygrana – stawka = zysk

W tym wypadku, ponieważ zainwestowałeś w zakład kwotę 200 zł, a otrzymana wygrana z zakładu wynosi 280 zł, Twój zysk wyniósł:

280 zł – 200 zł = 80 zł

Kursy brytyjskie i wyliczanie wygranej:

Kursu brytyjskiego używa się, jak sama nazwa wskazuje, wyłącznie w Wielkiej Brytanii. Kursy te mają postać, np. 4/5 lub 5/8 itp. Mimo, że prezentacja ta nie wygląda przyjaźnie, wyliczanie wygranej nie jest wcale skomplikowane, a iloczyn kursu i stawki daje bezpośrednią informację o zysku, który otrzymasz z zakładu.

Wykorzystując nadal wcześniejszy przykład i przyjmując identyczne kryteria jak w przypadku obliczeń dla kursu europejskiego, otrzymujemy:

2/5 x 200 zł = 80 zł
(zysk na czysto, który otrzymasz z zakładu)

Oczywiście w przypadku wygranej bukmacher zwraca Ci także stawkę. A zatem kwotę, którą bukmacher wypłaci po poprawnym wytypowaniu zakładu, obliczamy tak:

stawka x (kurs brytyjski +1) = wypłata od bukmachera, jeśli wygrasz zakład

W omawianym przykładzie da to wynik:

200 zł x (2/5 + 1) = 280 zł

 

Kursy amerykańskie i wyliczanie wygranej:

Kursy tego typu stosowane są — oczywiście – głównie w Ameryce. Dzieli się je na tzw. pozytywne oraz negatywne. Negatywne kursy mówią, ile należy postawić, aby wygrać 100 zł, a pozytywne, ile wyniesie wygrana przy stawce w wysokości 100 zł. Oznacza się je znakiem + lub – postawionym przed liczbą określającą ich wysokość.

Obliczenia wygranej przedstawimy na naszym przykładzie i przyjętych wcześniej kryteriach.

  • Obliczanie wygranej i zysku w przypadku kursu negatywnego

Typujesz nadal Brazylię, w tym wypadku kurs wynosi: -250 (czyli jest negatywny).

wygrana
stawka x (1 + 100/kurs amerykański) = wypłata od bukmachera, jeśli wygrasz zakład
200 zł x (1 + 100/250) = 280 zł
zysk
stawka x 100/kurs amerykański = zysk na czysto z typowanego zakładu
200 zł x 100/250 = 80 zł

  • Obliczanie wygranej i zysku w przypadku kursu pozytywnego

Obliczenie wygranej dla kursu pozytywnego ma inny charakter, dlatego przyjmiemy, że typujesz wynik remisowy i kurs w tym wypadku wynosi: +275.

wygrana
stawka x (1 + kurs amerykański/100) = wypłata od bukmachera, jeśli wygrasz zakład
200 zł x (1 + 275/100) = 750 zł
zysk
stawka x kurs amerykański/100 = zysk na czysto z typowanego zakładu
200 zł x 275/100 = 550 zł

Teraz posługiwanie się różnymi rodzajami kursów oraz obliczanie wygranej i zysku z zakładu nie powinno już sprawiać Ci kłopotu.

Dzięki kursom dowiadujesz się, jak dany bukmacher wycenia prawdopodobieństwo wystąpienia danego wyniku w zdarzeniu sportowym. Informacje te są niezbędne do obliczenia ewentualnej wygranej danego zakładu. Każdemu typowi przypisany jest określony kurs. Jego wysokość może być różna u różnych bukmacherów, którzy częściowo w ten sposób ze sobą konkurują.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dział: Tutorial


Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bukmacherstwem, w tym rozdziale zapoznamy Cię z różnymi typami zakładów. Opisujemy zarówno zakłady standardowe 1, X, 2, jak i nieco bardziej skomplikowane handicapy. Dowiesz się także, jakie rodzaje zakładów możesz wnosić u bukmacherów internetowych.

 

  • Zakład standardowy, pojedynczy (singiel)

Zakłady typu 1, X, 2 stanowią standardowy i najprostszy rodzaj zakładów, stosowany przez wszystkich bukmacherów. Polega on na wytypowaniu wyniku danego zdarzenia, np. zwycięstwa gospodarzy.

1 X 2
zwycięstwo gospodarzy remis zwycięstwo gości

 

  • Zakład podwójna szansa (tzw. typ z podpórką)

Jeżeli nie jesteś do końca pewien, czy dana drużyna wygra, możesz skorzystać właśnie z tego zakładu. Tutaj wybierasz typy:

1X ( wygrywasz przy wygranej gospodarzy lub przy remisie),

X2 ( wygrywasz przy remisie lub wygranej gości),

12 (wygrywasz przy wygranej gospodarzy lub wygranej gości, przegrywasz, gdy padnie remis)

Oczywiście kursy oferowane na zakłady podwójnej szansy są dużo niższe niż przy pojedynczym typie standardowym.

 

  • Handicap

Jeżeli jeden z zawodników lub zespołów jest zdecydowanym faworytem spotkania, bukmacher oferuje zakład handicap, polegający na tym, że słabszemu zawodnikowi dopisuje określoną liczbę punktów lub goli. Zakłady typu handicap zostały wprowadzone, żeby wyrównać kursy obu drużyn. W piłce nożnej możesz spotkać się, np. z handicapem -1 lub + 1. Pierwszy oznacza, że faworytowi spotkania na starcie odejmuje się jednego gola, drugi zaś, że drużynie słabszej do końcowego wyniku dodaje się jedną bramkę.

 

  • Handicap azjatycki

To jeden z najciekawszych sposobów obstawiania meczów piłki nożnej. Pochodzi, jak sama nazwa wskazuje, z Azji, tam znany jest jako „Hang Cheng“. Handicapy azjatyckie również dodają przewagi słabszej drużynie. Dzięki te­mu kursy na drużyny są wyrównane i wynoszą ok. 2.00 na każdą z nich. Przy handicapie azjatyckim do wyboru masz tylko dwa typy, stawiasz na wybraną drużynę z danym handicapem. Grając handicapem azjatyckim, masz również możliwość zwrotu części postawionej stawki.

Szczegółowe opisy poszczególnych handicapów znajdziesz w rozdziale: Handicapy azjatyckie

 

  • Dokładny wynik

Zakład ten dotyczy piłki nożnej i tenisa. Zawierany jest w celu wytypowania dokładnego rezultatu spotkania (liczba goli obu drużyn w piłce nożnej i liczba setów w tenisie). Twój zakład wygrywa, jeżeli wytypujesz dokładny wynik danego meczu. Kursy przy typowaniu dokładnego wyniku są dużo wyższe i wynoszą na najbardziej prawdopodobny wynik: 6.00 – 10.00. Warto więc czasami zagrać na dokładny wynik, bo może to przynieść naprawdę satysfakcjonującą wygraną.

 

  • 1. połowa/cały mecz

Zakład ten polega na wytypowaniu rezultatu pierwszej połowy i całego meczu; aby cały zakład wygrał, oba typy na obie połowy muszą być trafne. Istnieje 9 możliwych kombinacji typów w tym zakładzie (gdzie H = zwycięstwo gospodarzy, A = zwycięstwo gości, D = remis): H/H, H/D, H/A, D/H, D/D, D/A, A/H, A/D, A/A. Kurs takiego zakładu również jest dość wysoki.

 

  • Pierwszy/ostatni strzelec gola

W zakładzie tym typuje się strzelca pierwszego lub ostatniego gola w meczu, bez względu na drużynę. Są to dwa autonomiczne zakłady, więc musisz określić, czy jest to zakład na pierwszego, czy ostatniego strzelca gola.

 

  • Która połowa więcej goli

W tym zakładzie typujesz, w której połowie meczu padnie więcej bramek.

Do wyboru masz trzy opcje: w pierwszej połowie, w drugiej połowie lub ta sama liczba bramek w obu połowach.

 

  • Remis – nie ma zakładu

Typując tego rodzaju zakład, obstawiasz wygraną drużyny wymienionej jako pierwsza lub wygraną drużyny wymienionej jako druga. Gdy spotkanie zakończy się remisem, bukmacher zwraca Ci stawkę.

 

  • Czas pierwszego gola

Zakład ten polega na określeniu, w jakim przedziale czasu padnie pierwsza bramka. Masz do wyboru określone przedziały czasowe: np. typując 1-10, obstawiasz, że w pierwszych 10 minutach padnie bramka itd.

 

  • Zakłady specjalne

Zakłady bukmacherskie to nie tylko zwykłe zakłady sportowe. W ofercie bukmacherskiej znajdziesz również zakłady „specjalne”. Dotyczą one aktualnych i ciekawych wydarzeń społeczno­-kulturalnych. Co prawda jest ich niewiele, ale zawsze można coś wybrać, np. kto zdobędzie Oscara? Albo, kto wygra program Big Brother? Poza tym przy bardziej prestiżowych zdarzeniach (Liga Mistrzów, Mistrzostwa Świata/Europy) w ofercie znajdują się dodatkowe zakłady specjalne, na przykład o to, czy Eto’o ustrzeli hat trick w potyczce z Chelsea.

 

Jak widać, rodzajów zakładów jest wiele. Powyżej opisaliśmy jedynie niektóre z zakładów na piłkę nożną, a jest ich znacznie więcej – zakłady finansowe, zakłady wirtualne (wirtualne sporty) . Warto pamiętać, że bukmacher nie narzuca Ci, jakiego rodzaju zakład masz wybrać, które zdarzenia chcesz dodać do kuponu itp. Masz całkowicie wolną rękę w wyborze zdarzenia, rodzaju zakładu i wyniku, który chcesz obstawić. To wszystko sprawia, że obstawianie wyników staje się coraz popularniejszą formą rozrywki. Zakłady sportowe pozwalają sprawdzić wiedzę i zwiększają emocje przy śledzeniu poczynań faworytów. W przypadku, gdy w grę wchodzi wysoka wygrana i zależy ona już od jednego rezultatu, bo resztę typów dobrze trafiłeś, poziom adrenaliny rośnie naprawdę znacznie.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)